BIK i czyszczenie historii kredytowej

BIK i czyszczenie historii kredytowej

Czym jest BIK? Biuro Informacji Kredytowej powstało jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, a jego zadaniem jest przechowywanie informacji dotyczących kredytów zaciąganych w bankach oraz SKOK-ach. Gromadzone są tutaj informacje dotyczące zarówno naszych aktualnych zobowiązań finansowych, jak też tych, które spłaciliśmy terminowo lub z opóźnieniem. Na jakich zasadach przechowuje się dane w BIK?

  • Pozytywne wpisy widnieją w BIK do momentu, aż skończymy spłacać kredyt. Jeśli po uregulowaniu należności wyrazimy zgodę na przetwarzanie danych, zostaną one w BIK tak długo, jakiego okresu dotyczyła zgoda. Nie warto nie zgadzać się na takie wpisy, ponieważ świadczą one dobrze o kredytobiorcy. Jeśli wzięliśmy nawet duży kredyt i spłacaliśmy go bez problemów, uiszczając poszczególne raty w terminie, może to zadziałać na naszą korzyść przy wnioskowaniu o kredyt za rok lub dwa.
  • Negatywne wpisy będą widniały w naszej historii kredytowej do momentu, aż uiścimy należność wobec banku. Ponadto mogą widnieć one w BIK, jeśli zwlekaliśmy ze spłatą co najmniej sześćdziesiąt dni, a instytucja finansowa poinformowała nas ponad miesiąc temu o zamiarze udostępniania naszych danych w BIK. Wtedy będą one tam widniały przez kolejne pięć lat. Nie da się ukryć, że jest to mało korzystna sytuacja, jeśli mieliśmy zamiar starać się o kolejny kredyt w banku. Jeśli spłaciliśmy zadłużenie, a po pewnym czasie znów potrzebujemy zastrzyku finansowego, najprostszym sposobem będzie udanie się do parabanku lub skorzystanie z szybkiej pożyczki przez Internet. Bez zaświadczeń o zarobkach i sprawdzania historii kredytowej mamy pewność, że otrzymamy pożyczkę.

Ponieważ negatywna historia w BIK przeszkadza w staraniach o kolejny kredyt, niektórzy zastanawiają się nad jej wymazaniem. Czy skasowanie wpisów w BIK jest możliwe?

Na rynku nie brakuje firm, które zaproponują nam taką usługę. Jeśli jednak zapoznamy się z opiniami specjalistów, łatwo dojdziemy do wniosku, że propozycje odpłatnego usuwania historii w BIK to zwykłe oszustwo. Jeśli chcemy usunąć dane z BIK, jest to możliwe tylko w kilku sytuacjach.

  • Jeśli minęło pięć lat od przechowywania negatywnej historii kredytowej, a dane wciąż widnieją w BIK bez naszej zgody.
  • Jeśli w systemie pojawiły się dane niezgodne ze stanem faktycznym i domagamy się ich korekty.
  • Spłaciliśmy kredyt i minął termin, przez jaki obowiązywała podpisana przez nas zgoda na przetwarzanie danych w BIK.

Wniosek składamy do banku czy SKOK-u, w którym braliśmy kredyt lub pożyczkę. To ta instytucja, a nie BIK, jest właścicielem udostępnianych informacji. Wniosek możemy złożyć samodzielnie i nie potrzebujemy do tego pomocy firmy, która zażąda za usługę co najmniej kilkuset złotych. Są to pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ niemożliwe jest wykasowanie danych z BIK w momencie, gdy ich udostępnianie jest uzasadnione obowiązującymi przepisami. Jeżeli ktoś proponuje nam taką usługę, zdecydowanie powinniśmy odmówić, jeśli nie chcemy stracić sporej kwoty.

Jeżeli w BIK widnieje negatywny wpis na nasz temat, a my potrzebujemy gotówki np. na naprawę samochodu, rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczki pozabankowej. Udzielane są one zwykle na krótki czas, więc uwzględnijmy to zanim podpiszemy umowę. Pożyczki na dłuższy okres to już wyższe kwoty. W parabanku nie sprawdza się historii kredytowej. Nie ma to też miejsca podczas zaciągania pożyczki przez Internet. Nie musimy też przynosić zaświadczenia o zarobkach. Pieniądze szybko wpływają na wskazany przez nas rachunek bankowy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *