Czym parabank różni się od banku?

Czym parabank różni się od banku?

W naszym kraju funkcjonuje wiele instytucji finansowych. Jedne z nich to banki, w których zakładamy konta, lokaty i staramy się o uzyskanie kredytu hipotecznego lub pożyczki na wakacje. Poza bankami mamy też do czynienia z firmami, które proponują nam szybkie pożyczki bez zaświadczeń oraz pożyczki przez Internet. Są to parabanki. Mimo, że nazwa wydaje się brzmieć podobnie, pomiędzy tymi dwoma jednostkami istnieje ogromna różnica. Działają jako instytucje finansowe, każda z nich robi to w zupełnie inny sposób. Czym różni się bank od parabanku?

Instytucja działa według prawa bankowego, jeśli w nazwie widnieje jedno z poniższych słów:

  • Bank
  • Kasa

Jeżeli w nazwie firmy nie ma tych słów, nie jest ona bankiem. Inne firmy mają bowiem zakaz wykorzystywania w swoich nazwach czy reklamach takich określeń swojej działalności. Banki podlegają prawu bankowemu i kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to tyle, że parabanki nie mają nad sobą organów kontroli zewnętrznej. Ich działalność nie jest regulowana tymi samymi zasadami, co funkcjonowanie banków.

Istotną różnicą jest to, że tylko bank może udzielić nam kredytu. W innej firmie nazywa się to pożyczką, ponieważ nazwa „kredyt” zarezerwowana jest tylko dla banków. Parabanki nie przyjmują również pieniędzy w ramach np. lokat. Tutaj wygląda to podobnie jak w przypadku upadłego Amber Gold, gdzie inwestowało się w złoto, a nie zakładało lokatę poprzez wpłacenie gotówki na konto. Parabanki nie udzielają nam gwarancji w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to domeną banków. Warto jednak pamiętać, że w przypadku upadku banku jego klient ma gwarantowane jedynie sto tysięcy euro. To, że parabanki nie posiadają gwarancji, nie powoduje spadku ich popularności. Wiele osób właśnie tam kieruje swoje kroki, gdy potrzebuje szybkiej pożyczki. Czym parabanki przyciągają klientów?

  • Formalności są tutaj ograniczone do minimum. Wiele pożyczek dostępnych jest bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o posiadanych dochodach. Wybierając pożyczki przez Internet nie musimy nawet odwiedzać oddziału firmy.
  • Pożyczki dostępne są dla osób, które pracują dorywczo, mają umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
  • Pożyczkę może zaciągnąć ktoś, kto posiada negatywne wpisy w BIK. Dawne problemy ze spłatą zadłużenia mogą być przeszkodą w uzyskaniu kredytu bankowego, jednak w przypadku pożyczek w parabanku nie ma to znaczenia.
  • Pieniądze wpływają na nasze konto naprawdę szybko. To idealne rozwiązanie dla osób, które natychmiast potrzebują gotówki. Powody są różne. Może być to zepsuta lodówka lub konieczność zakupu drogich lekarstw dla dziecka. Pożyczki bierzemy na wszystko to, czego nie uwzględniliśmy w domowym budżecie. Wiele osób nie ma oszczędności, a nie chce prosić o pieniądze kogoś z rodziny.

O parabankach krążą różne opinie. Dla jednych to wysoka prowizja i krótki termin spłaty, dla innych jedyna możliwość na podreperowanie domowego budżetu. Po tego typu pożyczki sięgają też właściciele firm, którzy nie otrzymali zapłaty od kontrahentów, a natychmiastowo muszą zainwestować np. w nowy sprzęt.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *