Jak sprawdzić pożyczkę?

Jak sprawdzić pożyczkę?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo pożyczek bez zaświadczeń. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, proponuje się nam również pożyczki internetowe. Nie musimy wychodzić z domu, aby na nasze konto wpłynęła potrzebna kwota. Jest to bardzo wygodne dla osób, które długo pracują i nie mają czasu, aby odwiedzać banki w godzinach ich otwarcia. Korzystanie z sieci ma wiele zalet i przeniesienie do niej usług finansowych to wymóg współczesnego klienta. Wygoda i szybkość to zalety Internetu. Takie cechy ma również pożyczka, którą zaciągniemy siedząc przed ekranem swojego komputera. Ogromnym plusem jest to, że nie musimy skanować i przesyłać pocztą żadnych dokumentów czy zaświadczenia o dochodach. Ten brak formalności znacznie ułatwia procedurę.

Po szybkie pożyczki przez Internet sięgają między innymi osoby, które mają problem z uzyskaniem kredytu w banku. Posiadają już zadłużenie lub spłacali je niegdyś z opóźnieniem. Problemem mogą być też niskie dochody lub brak umowy o pracę. W przypadku pożyczek od firm pozabankowych nie ma takich problemów. Ponadto po pożyczki przez Internet sięgają osoby, którym zależy na czasie. Brak wizyt w banku i konieczności kompletowania dokumentów to ogromny plus. Nie trzeba też czekać tygodniami na decyzję, czy zostanie nam przyznany kredyt. Tutaj pieniądze trafiają do nas nawet tego samego dnia. Niekiedy wystarczy poczekać kilkanaście minut, aby określona kwota wpłynęła na konto. Jak wybierać pożyczkę w sieci, aby nie paść ofiarą oszustów?

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku nabywania innych produktów, musimy zapoznać się z treścią umowy. Jeśli jej nie doczytamy i pojawią się niespodziewane koszty, będziemy źli na samych siebie, że nie zauważyliśmy informacji o nich w treści dokumentu. Na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

  • Całkowity koszt pożyczki. Przy użyciu kalkulatorów zamieszczonych na stronach internetowych możemy obliczyć, ile wyniesie nas wzięcie pożyczki. Dowiemy się, ile musimy oddać, aby pokryć wszystkie koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania. Tutaj różnice mogą nas zaskoczyć. Pożyczki w sieci mogą kosztować nas od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od firmy oraz od kwoty, jaką pożyczamy. Warto poszukać promocji. Wiele firm oferuje pierwszą pożyczkę bez żadnych kosztów. Oddajemy dokładnie tyle, ile pożyczamy. Dotyczy to nowych klientów.
  • Prowizja. Jej wysokość może wpłynąć na atrakcyjność pożyczki.
  • Opłata za przedłużenie okresu spłaty. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, która utrudni nam spłatę pożyczki w terminie. Jeszcze przy podpisywaniu umowy warto sprawdzić, ile wynoszą koszty wydłużenia okresu spłaty. Nie decydujmy się na pożyczkę, jeśli kwota ta jest zaskakująco wysoka i znacznie zwiększyłaby nasz dług.
  • Dodatkowe koszty. Tutaj weźmy pod uwagę chociażby opłaty naliczane za wysyłanie nam ponagleń do zapłaty. Takie pisma, maile czy telefony będziemy otrzymywać od każdej instytucji finansowej, jeśli nasze zobowiązanie nie zostanie spłacone w wyznaczonym terminie. Koszt takich upomnień to, zależnie od ich formy, od kilku do kilkudziesięciu złotych za każde z nich.

Ocena atrakcyjności pożyczki jest możliwa już na etapie jej szukania w sieci. Na stronie każdej firmy znajdziemy wygodne suwaki, dzięki którym ocenimy wysokość kwoty do spłaty. Warto też poszukać szczegółowych informacji dotyczących kosztów pożyczki. Jeśli nie jesteśmy pewni, że oddamy wszystko w terminie, skupmy się na koszcie przedłużenia okresu spłaty. Pamiętajmy też, że jeśli po zaciągnięciu pożyczki coś wzbudzi nasz niepokój, możemy wypowiedzieć umowę w ciągu czternastu dni od momentu jej podpisania. Musimy złożyć pisemne wypowiedzenie, aby móc odstąpić od umowy z firmą. Wtedy jesteśmy zobowiązani do zapłacenia odsetek należnych za okres od zawarcia umowy do momentu spłaty pożyczki. Na uiszczenie wymaganej kwoty mamy trzydzieści dni. Jeśli wysyłamy wypowiedzenie pocztą, pamiętajmy, że liczy się data nabicia stempla pocztowego. Gdy się spóźnimy, obowiązują nas warunki zawarte w podpisanym wcześniej dokumencie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *